Банні процедури – спочатку кажеться що досить проста справа: зняв одяг, зайшов, ліг або сів тай приймаєш лазневі процедури. Та не все так просто здається: необхідно знати, як правильно приймати лазню. Зараз ми розповімо основні правила поведінки в руський, фінський лазні та японській офуро. Процедури вимагають простих знань, на перший погляд, але слід їх додержуватися.
Готуємося до лазні
За 2 години до походу в лазню слід злегка поїсти, але не слід переїдати;
за день до приймання лазні не дозволяється вживати алкоголь;
необхідно вдягнути вільний з натуральних тканин одяг;
жінкам не рекомендується одягати купальник з синтетики, тому що, на розпареній шкірі не виникли алергічні подразнення;
до заходу в лазню необхідно прийняти душ; потрібно зняти прикраси; голову необхідно накрити шапочкою або косинкою, взуваємо капці.
Процедура розпарення
Розпарення в різних лазнях приймається по-різному. Правила які допоможуть правильно паритися і чого не рекомендується робити в російській, фінській та римській лазні.
Основні правила в російській лазні:
Правило 1. Прикраси зніміть, видаліть залишки макіяжу, на голову одягніть обов’язково шапочку.
Правило 2. Спочатку необхідно присісти внизу, зігрітись, а потім коли тіло пристосується до високої температури, можна буде піднятися на верхню полицю де необхідно прилягти на 5-10 хвилин.
Відчули, що пропотіли? Прийміть теплий душ і 5-10 хвилин відпочиньте в передбаннику. Після цього можна йти на з віником вже на другий захід.
Правило 3. Поливаючи воду на розпечене каміння, не перестарайтеся, через те, що досить висока температура і вологість ускладнює дихання. Оптимальні показники t - 60-80 С, вологості - 20-40%.
Правило 4. Процедури з віником необхідно починати з ніг і потрохи підійматися вище до голови. Таким чином покращує кровообіг тіла й стимулює процеси з обміном речовин.
Правило 5. Дотримуватися такої схеми паріння: 2-3 заходи по 10 -15 хвилин, з перервою на відпочинок – 5 - 10 хвилин.
Правило 6. Час знаходження при останньому відвідуванні в парній має бути не більш ніж 5 хвилин.
Правило 7. Після парні обов’язково обмийтеся під теплим душем.
Правило 8. Під час прийняття холодних водних процедур після парня, не переохолоджуйтесь.
Правило 9. В перерві між приймання процедур свій організм наповнюйте рідиною. Потрібно пити безалкогольні напої, трав’яні чаї, квас або соки.
Правила в японській лазні:
Правило 1. На вході в приміщення необхідно перевзутися в банні тапочки: після цього можна заходити в роздягальню;
Правило 2. В санвузол заходьте в капцях, які стоять біля кабінки. Після виходу знову взуйте свої, а ті залишайте в тому ж місці де й брали їх.
Правило 3. Перед входом в купіль прийміть легкий душ.
Правило 4. До загального басейну після основних процедур заходьте обов’язково без спідньої білизни - нагота вважається в японській лазні ознакою чистих думок.
Використання банних віників лазні.
Правильна лазня та, якій обов’язково проводиться масаж віником.
Даний масаж має цілющу силу: він активізує кровообіг, знімає біль і втому м’язів, нормалізує тиск, очищає та оновлює шкіру. В лазні використовуються дубові, березові, липові, а також віники з трав з цілющими якостями. Хвойні віники мають гарний лікувальний ефект - вони зцілюють при ревматизмі та заспокоюють нервову систему. До речі, це єдині віники, які можливо заготовлювати протягом всього року.
Сухі віники перед потрібно розпарити. Запарювати віники досить нескладно: необхідно, ополоснути в воді, після чого опустити на дві хвилини в холодну воду. Потім на 15-20 хвилин замочити в теплій воді біля 40°С.
Власні банні аксесуари для лазні маєте приносити з собою.
Плануючи похід в лазню, обов’язково придбайте повстяну або фетрову шапку або косинку - вона має захищати голову від високої температури, а волосся від пересушування. Захватіть з собою також мочалку, мило, гель для душу, шампунь.
Де що про пар.
Пар в лазні отримують шляхом періодичного поливання водою розжареного каміння печі та стіни.
Банні спа-процедури.
У лазні основний ритуал, як правило - паріння, але можна доповнити корисними і приємними спа процедурами: масажем, розтиранням, нанесення різних масок та скрабів, які очищають шкіру. Після таких процедур ваша шкіра стане м’якою, гладкою і шовковистою. Для спа процедур засоби можна придбати готові, але й можливо зробити самому. Існують десятки рецептів скрабів і масок з натуральних компонентів.
Гарні скраби для тіла, які містять мед, гімалайську сіль - з їх використанням масажі не тільки очищають шкіру, а й надають антицелюлітний ефект. Для обличчя в маски додають олію оливкову, шоколад, косметичну глину, в маски для волосся – реп’яхову олію.
Приємну і корисну лазню зроблять запашні і лікарські трави. Їх використовують при масажі з віником, розсипавши подрібнену і суху суміш трав на шкіру. Використовують також настої, які розбризкують на розжарені камені та на стіни, а та як відвари для пиття. До слова, розбризкувати в парильні можна не тільки трав’яні настої, а й ефірні масла,
які теж добре впливають на організм.
Як часто можна відвідувати баню?
Хоч кожного дня, але не має сенсу в цьому. Вважається вдосталь один раз на тиждень - цього буде достатньо щоб отримати користь та забезпечить повноцінне задоволення.
Протипоказання
Вважати, що лазня абсолютно нешкідлива і надає лише оздоровчу дію.
Однак, відвідування бані має обмеження, зневажання якими може завдати шкоди здоров"ю. Відвідувати баню не можна, якщо: підвищена температура тіла, серцево-судинні захворювання, перенесений інсульт або інфаркт, онкологія, виразкова хвороба, запалення шкіри, захворювання вух, очей, епілепсія, туберкульоз. Головні болі після лазні можуть стати приводом до обмеження.
Щоб з’ясувати причину проблеми, слід обов’язково проконсультуватися з лікарем.
Вагітним жінкам не рекомендується відвідувати баню.
Чи можна відвідувати баню дітям?
Вирішують це самі батьки в індивідуальному порядку. Приймаючи рішення, необхідно розуміти, що організм дитини набагато чутливі до перепадів високих і низьких температур.
Але, якщо дитина здорова, то можна приймати банні процедури, але під наглядом дорослих. Початок походів в лазню лікарі вважають вік від трьох років, з тривалістю процедур не більше 2-3 хвилин.
Що взяти з собою до лазні.
Основний писок потрібних аксесуарів:
- Капці
- Шапочка для голови, гребінець
- Простирадло або великий рушник із натуральної тканини
- Банний віник, рукавички
- Шампунь та гель для миття після сауни
- Аромо масла;
- Трав’яний чай, мед, вода